Driblinguri

Totul despre FIFA 08

by Anarghotik » Sun Dec 23, 2007 4:53 pm

Mie nu imi prea ies de fiecare data schemele !Si mai vreau sa mai postati!! :fifapro
Image
Image
Image
Image
Anarghotik
Junior

by Alecswtzu » Sun Dec 23, 2007 4:56 pm

marius4794 wrote:Mie nu imi prea ies de fiecare data schemele !Si mai vreau sa mai postati!! :fifapro

pai daca exersezi la practice o sa inveti ceva
Alecswtzu
Veteran

by Ovi06 » Wed Dec 26, 2007 9:17 am

aproximativ toate schemele din FIFA 08 pt PC :

Movement: a - centrare; intrare prin alunecare
s - pasa;
d - sut; deposedare
q - pressing
w - pasa prin gasire
e - sprint
c - posesie
q-schimbareea jucatorului
plus tastele de miscare sus;jos;stanga;dreapta ... bun astea sunt pt incepatori

Dribling: de obicei se fac tzinand SHIFT apasat + tastele de miscare de mai sus si desigur in timp ce jucatorul se afla in miscare de la "stanga la dreapta"*...

Acestea sunt combinatziile: "shift" + "right" + "right"
"shift" + "right" + "down" respectiv "up"
"shift" + "down" respectiv "up" + "right"
"shift" + rapid "up" + "down" sau invers
"shift" + "down" + "right" + "up"
in timp ce jucatorul alearga cu "e" apasa "shift" + "left" + "right"

Pt cei care nu stiu acestea sunt combinatzii standard adica le fac mai totzi jucatorii ex: bicicleta, mersul pe minge, ridicatul mingii etc... vedetzi voi

Dribling unic: driblingul elastic al lui Ronaldinho - "shift" + "right"apasat + "up" respectiv "down" nu e mare filozofie.
driblingul unic al lui Cristiano Ronaldo - "shift" + "right" + "left" + "up" respectiv "down"

mai sunt si alte driblinguri unice ... dar inca nu le-am aflat

Braziliana sau rainbow flick e simpla dar o fac numai jucatorii peste 80 la skill ... dar depinde

"shift" + "left" + "down" + "up" + "right"

Tehnica: "q"+"w" = lob
"shift"+"e" = sprint impins
daca primesti o pasa apasa "z" in timp ce mingea se indreapta spre jucator si o va lasa sa treaca
"d"+”s” = fenta de sut (cand esti in careu sau prin preajma careului)
"s"+"c" = fenta de pasa (oriunde pe teren)
"a"+"s" = fenta de centrare (oriunde pe teren"
pasa "rabona" relativ simpla ... trebuie decat ca jucatorii cu care o centratzi sa nu fie incomodatzi pe teren ... se centreaza de pe laterala careului. Se face astfel ... "e" apoi datzi drumul la tasta respectiva dupa care apasatzi rapid "shift" va intoarcetzi d la cheile directzionale dp care "shift"+"z"+rapid"a"
"z"+"d" = sut bolta
“q”+”d”= sut cu latul (ps: parerea ma ca da mai bn din careu )
centrare de pe margine si apasatzi "d" dar nu datzi drumul ... vedetzi cum va incadratzi in timp in asa fel incat s nimeritzi poarta si voila' FOARFECA (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Lovituri libere: "d" pt a bate ... daca doritzi sa adaugatzi efect apasatzi "d" si pana ca jucatorul sa suteze mingea apasatzi tasta "stanga" sau "dreapta" depinde cum doritzi efectul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) daca doritzi mai multa putere in sut ... "d" + "up" respectiv "down"
Pt a schimba jucatorul cu care datzi loviturile tzinetzi apasat "e" si selectatzi cu "up" si "down" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Pt a da o lovitura pasata de catre un coechipier apasatzi "c" iar daca doritzi sa sutatzi cu fenta (coechipierul suteaza) tzinetzi apasat "c" vreo 1-2 sec + "d"
Pt a suta pe sub zid apasatzi "q"+"d"

Schimbarile de tactica de la pad-uri presupun ca le stitzi ... multe se gasesc si in joc asa ca nu are rost sa vi le mai spun ... cornerele se executa cu "a" cu "s" cu ce doritzi ... daca doritzi efect apasatzi "left"sau "right" pana ca jucatorul sa apuce sa centreze mingea ...
Cea mai sigura respingere la o centrare a adversarului sa incercatzi sa o facetzi cu "w" (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Eee cam atat mai sunt multe chestii elementare ( fara sens ) ... daca am omis ceva adaugatzi voi ... tot ce vreau s shtiu e cum se fac alte scheme unice de ex: CUM RIDIC MINGEA CU AMANDOUA PICIOARELE ; SAU CUM PASEZ CU PIEPTUL ; SAU CUM FAC MINIBRAZILIANA SAU DACA VREUN JUCATOR MAI ARE SCHEME UNICE EX: ROBINHO , RONALDO , ROONEY ETC. va multzumesc anticipat si sper ca si voi sa vedetzi o alta fatza a jocului FIFA 08 in paralel cu ce am spus eu
PS : Daca stiti mai mult postati (si acel "cu" este defapt q )
Image
Image
Image
Image
Image
Ovi06
Suspended

by Alecswtzu » Wed Dec 26, 2007 11:52 am

impresionant...majoritatea sunt trucuri de care te poti folosi in orice situatie
Alecswtzu
Veteran

by Ovi06 » Wed Dec 26, 2007 12:04 pm

Alecswtzu wrote:impresionant...majoritatea sunt trucuri de care te poti folosi in orice situatie

Da la FIFA 08 la FIFA 07 cele mai multe te ajutau sa pierzi mingea ! :x
Image
Image
Image
Image
Image
Ovi06
Suspended

by Mihai » Thu Dec 27, 2007 10:33 am

Ovi06 wrote:
Alecswtzu wrote:impresionant...majoritatea sunt trucuri de care te poti folosi in orice situatie

Da la FIFA 08 la FIFA 07 cele mai multe te ajutau sa pierzi mingea ! :x

si la 08 pierzi mingea daca faci unele driblinguri..
Image
Image
Mihai
Adevarata Legenda

by gabitza » Tue Jan 08, 2008 9:39 pm

BRAZILIANA:shift+jos+stanga+sus+dreapta. 360:shift+stanga+sus+dreapta RIDICAREA MINGI: shift+dreeapta+sssssstanga+dreapta SIMULARE:shift+E+D(in careu)
gabitza
Suspended

by mariusalex » Fri Jan 11, 2008 12:40 am

braziliana asta este greu de facut cat de repede trebuie sa apas astea sa imi iasa si mie ???

"shift" + "left" + "down" + "up" + "right"
mariusalex
Incepator

by CFRistu » Sun Jan 13, 2008 2:11 pm

fugiti cu jucatoru si lasati mana de pe tote tastele si tineti apasat e =protejarea
CFRistu
Suporter CFR

by Mihai » Sun Jan 13, 2008 5:39 pm

mie nu iimi reuseste cum ai zis tu :((
Image
Image
Mihai
Adevarata Legenda

PreviousNext

Return to FIFA 08